Inleiders
Tijdens het event delen verschillende professionals hun inzichten en praktijkervaringen.

Monique van Gestel
Fontys

Edwin Akkermans
Gemeente Haarlemmermeer

Babette Ruijter
Vervangingsfonds / Participatiefonds

Edwin Kapper
KPN

Ron Bouwman
Ruysdael

Roel Schiefelbusch
Think Ahead

John Langelaar
Ruysdael

Maarten Michels
Ruysdael
Break out sessies
Verdiep je tijdens de break out sessies in praktijkvoorbeelden, dilemma’s en concrete handvatten voor project- en portfoliomanagement.

Monique van Gestel
Portfoliomanager
Fontys Hogeschool
Samen sturen op strategische waarde: portfoliomanagement in de praktijk
Hoe zorg je ervoor dat initiatieven in het portfolio blijven bijdragen aan de strategische koers van de organisatie?
In deze interactieve sessie gaat Monique van Gestel — medeauteur van het boek Portfoliomanagement en portfoliomanager bij Fontys Hogeschool — in op hoe portfoliomanagement in de praktijk houvast kan bieden bij het volgen van voortgang en het tijdig bijsturen waar dat nodig is. Daarbij komt ook de rolverdeling binnen portfoliogovernance aan bod en hoe deze kan helpen om overzicht en richting te houden.
Monique laat daarnaast zien hoe het spanningsveld tussen strategie en uitvoering zich in de praktijk kan uiten, en hoe organisaties hiermee om kunnen gaan. Met voorbeelden uit de dagelijkse praktijk geeft zij handvatten om stap voor stap te werken aan een portfolio dat bijdraagt aan duurzame strategische waarde.

Babette Ruijter
Portfoliomanager
Vervangingsfonds / Participatiefonds
Met het strategisch kompas doelgericht naar de toekomst
Vervangingsfonds / Participatiefonds (VfPf) zet zich in op het duurzaam behouden van personeel in het primair onderwijs door schoolbesturen te helpen werkloosheid en ziekteverzuim aantoonbaar te minimaliseren en voorkomen. Er wordt in het portfolio een groot scala van projecten uitgevoerd om dat doel te bereiken.
Om de projecten eenduidiger te koppelen aan de doelen is het strategisch kompas ontwikkeld. Op basis van het strategisch kompas kan het management zien in hoeverre de doelen worden gerealiseerd en welke stuurmogelijkheden ze hebben. Ook is het kompas belangrijke input voor de selectie van nieuwe projecten.
In deze sessie neemt Babette Ruijter, portfoliomanager bij VfPf, je mee in de ontwikkeling van het strategisch kompas en de praktische werking binnen VfPf.

Edwin Kapper
Programmamanager
KPN TDO Fixed Access Network
De Reis van FAN: waar strategie en uitvoering elkaar raken
Wil je meer grip op je portfolio? In deze sessie vertelt Edwin Kapper, programmamanager bij KPN TDO Fixed Access Networks, hoe FAN — beter bekend als de afdeling die glasvezel uitrolt en beheert — strategische doelen heeft omgezet naar een duidelijke, samenhangende, integrale roadmap.
Edwin neemt je mee in de stappen die FAN de afgelopen 9 maanden heeft gezet. Hij laat zien hoe je strategische thema’s concreet en uitvoerbaar maakt. Je hoort welke keuzes FAN heeft gemaakt, waar het soms schuurt tussen plannen en praktijk, en welke inzichten helpen om programma’s, projecten en veranderingen goed op elkaar af te stemmen.
Je krijgt geen theorie, maar een eerlijk kijkje achter de schermen. Met praktische tips die je direct kunt gebruiken om meer focus aan te brengen, beter te kiezen wat belangrijk is en de verbinding tussen strategie en uitvoering te versterken. Speciaal voor portfolio managers die zoeken naar overzicht en samenhang.

Edwin Akkermans
Portfoliomanager
Gemeente Haarlemmermeer
Portfoliogame – ervaar de dilemma’s
Lezen en praten over portfoliomanagement is leerzaam, maar ervaren zegt alles. In het compacte portfoliospel van Edwin Akkermans beleef je in korte tijd de strategische keuzes en dilemma’s die portfoliomanagement zo uitdagend maken.
Een veilige, interactieve omgeving om te ontdekken wat portfoliomanagement jouw organisatie écht kan opleveren.

Roel Schiefelbusch
AI Consultant
Think Ahead
De tango van AI en portfoliomanagement
Kunstmatige intelligentie (AI) verandert de manier waarop organisaties grote, complexe portfolio’s van projecten en programma’s aansturen. Niet als vervanging van menselijk oordeel, maar als krachtige versterker van het analytische en besluitvormende vermogen van portfoliomanagers.
In deze sessie verkennen we samen met de deelnemers de mogelijke toepassingen van AI binnen portfoliomanagement. We sluiten af met een demonstratie van de Proof of Concept die Ruysdael en Think Ahead hebben uitgevoerd. In deze PoC laten we zien hoe we op basis van de informatie uit een aantal plannen van aanpak een gestructureerde informatiebasis creëren en een dashboard vullen.

Luc Weenink
Consultant
Ruysdael
Ratio én intuïtie in portfolioselectie
Bij portfoliomanagement zijn we gewend om projecten keurig te scoren, te wegen en te prioriteren. Met tabellen, criteria en cijfers proberen we grip te krijgen op complexe keuzes. Heel verstandig natuurlijk — maar soms weet je intuïtief al lang waar het heen gaat, voordat je samen met stakeholders alles netjes hebt uitgerekend.
De neurowetenschap laat ook zien dat veel keuzes onbewust tot stand komen. Ons bewuste denken is dan niet per se de regisseur, maar soms eerder degene die achteraf vertelt waarom het allemaal eigenlijk een heel logisch besluit was. Dat maakt keuzes niet minder professioneel, maar juist interessanter: blijkbaar speelt er meer mee dan alleen ratio.
Tegelijkertijd blijft prioriteren op basis van criteria waardevol. Juist door projecten met elkaar te bespreken en te vergelijken, maak je het onbewuste besluitvormingsproces zichtbaar. In deze sessie verkennen we hoe rationele analyse en intuïtie elkaar kunnen versterken in de selectie van projecten binnen een portfolio.

John Langelaar
Consultant
Ruysdael
De portfolio funnel
De portfolio funnel is voor velen een bekend begrip. De essentie is dat veranderinitiatieven diverse stadia met tollgates doorlopen. Dat gebeurt zowel op het niveau van een individueel initiatief als op het niveau van het (deel)portfolio.
Maar hoe werkt dat nu in de praktijk? Deze bijeenkomst is vooral bedoeld om ervaringen van deelnemers met betrekking tot de portfolio funnel te delen en gezamenlijk te zoeken naar best practices. We kijken daarbij onder andere naar welke overwegingen een rol spelen bij het definiëren van de tollgates, welke criteria worden gehanteerd en wie de besluiten neemt.

Ron Bouwman
Consultant
Ruysdael
Synergie tussen project- en portfoliomanagement
Project- en portfoliomanagement zijn sterk van elkaar afhankelijk. Zo zorgt portfoliomanagement voor het kiezen van een geprioriteerde set van projecten die qua resourcing haalbaar is. Projectmanagement voorziet portfoliomanagement van essentiële informatie over de voortgang van projecten en het al dan niet bereiken van projectdoelen.
Hoe versterken deze twee vakgebieden elkaar en wat zijn de afhankelijkheden? Hoe ontwikkel je project- en portfoliomanagement in samenhang en wat betekent dat voor de Agile werkwijze? Wat is de rol van cultuur, normen en waarden daarbij? Ruysdael neemt je mee in de integrale aanpak van de ontwikkeling van deze vakgebieden, inclusief praktische do’s en don’ts.

Maarten Michels
Consultant
Ruysdael
Het stretchen van de portfoliomanager
Als portfoliomanager combineer je informatie vanuit diverse delen van de organisatie om te komen tot goede besluitvorming over het portfolio. Denk aan de voortgang van projecten, de realisatie van strategische doelen, beschikbare resources en initiatieven in de funnel.
Als deze informatie ontbreekt of kwalitatief onvoldoende is, kom je als portfoliomanager voor de keuze te staan in hoeverre je dit zelf oppakt. Het is de verantwoordelijkheid van een andere manager, maar als die niet wil of kan, is de verleiding groot om het alsnog zelf te doen.
Je stretcht jezelf daarmee buiten je eigen gebied. Hoe ga je om met deze keuzes, welke factoren spelen daarbij een rol en vooral: hoe stretch je jezelf niet in tweeën?

